Tacoma Rainiers
Baseball Club
  John Messina, Attorney 
  ILWU Lomgshoremen's Union

   
 

Hall of Fame Inductees


1938 Elks Softball Team
Baseball -
Morry Abbott, Harold Adams, Roy Archer, Primo Artoe, Rick Austin, Sonny Bailey, Cy Ball, Jesse Baker, Lou Balsano, Otto Balmer, Tony Banaszak, Jr., Rick Barnhart, Art Berg, Ron Billings, Earl Birnel, Les Bishop, Dale Bloom, Frank Bonaro, Ray Brammer, Denny Brand, Jack Bratlie, Jess Brooks, Dick Brown, Frank Brozovich, Gordy Brunswick, Luther Carr, Frank Cey, Ron Cey, Vern Champagne, Jim Claxton, Gene Clough, Dick Colombini, Howard Davis, Bob Dawson, Sr., Mike Dillon, Fred "Buzz" Doane, Richard "Butch" Dunlap,, Ozzie Edwards, Cliff Ellingson, Jim Ennis, Les Faulk, Bob Fredricks, Bill Funk, Maury Galbraith, Jim Gallwas, Holly Gee, Ron Gee, Bill Geppert, Ron Goerger, Skip Gillis, George Grant, Dick Greco, Al Greco, Sr., Cy Greenlaw, Merle Hagbo, Dave Hall, Don Hansler, Ed Hardenbrook (coach), John P. Heinrick, Andy Helling, Joe Hemel, Ron Herbel, Garry Hersey, Gordy Hersey, Bill Hobert, Bob Houston, Glenn Huffman, Earl Hyder, Floyd "Lefty" Isekite, Jack Johnson, Rick Johnson, Bob Johnson, Ken Jones, Arley Kangas, Rod Keogh, Frank Karwoski, Joe Keller, Andy Ketter, Horace "Pip" Keohler, Dave Ketter, Bob Kohout, Vern Kohout, Vic Krause, Earl Kuper, Ocky Larsen Sr., Mike Larson, Tony Lavorato, Rick Lewis, Al Libke Jr., Bob Lightfoot, Bryce Lilly, Chuck Loete, Larry Loughlin, Bob Maguinez, Mel Manley, Harry Mansfield, Al Manter, Floyd Marcusson, Larry Marshall, Vic Martineau, David Mathews, Allan Maul, Neil Mazza, Doug McArthur, Frank McCabe, Ed McCoy, Barney McFadden, Bob McGuire, Art McLarney Sr., Jack McStott, Pete Mello, Lornie Merkle, John Milroy, Dave Minnitti, Phil Misley, Joe Mlachnik, Bill Moe, Gary Moore, Vern Morris, Frank Morrone, Dave Molitor, Jimmy Mosolf, Ford Mullen, Bill Mullen, Bill Murphy, Stan Naccarato, Jim Neeley, Bruce Nichols, Harry Nygard, Clyde Olson, Marion Oppelt, Gus Paine, Dick Palamidessi, Bill Palmer, Bill Parker, Craig Parks-Hilden, Don Paul, Roger Peck, Jim Pelander, Al Pentecost, Cap Peterson, Aaron Pointer, Gilly Portmann, John Pregenzer, Bill Ralston, Larry Rask, Jim Rediske, Fred Rickert, Marv Rickert, Jim Robinson, Rance Rolfe, Pat Rooney, Duane Rossman, Ernie Ruffo, Frank Ruffo, Pete Sabutis, Joe Salatino, Cliff Schiesz, Hal Schimling, Dick Schlosstein, Ken Schultz, Marv Scott, Doug Sisk, Don Semmern, Hank Semmern, Bill Sewell, Otto Smith, Bob Snodgrass, Joe Spadafore, Ray Spurgeon, Ron Staples, Con Starkel, Kevin Stock, Wes Stock, Ron Storaasli, Jack Tanner, Morry Taylor, Elmer Thiel, Frank "Bush" Tobin, Erling Tollefson, Rudy Tollefson, Bill Turnbull, Art Viafore, Chuck Viafore, Heinie Vogel, Dave Voss, Stan Wallace, Carl "Kak" Wasmund, Pat Weber, Phil Westendorf, Russ Wilkerson, Ray Wing, George Wise, Steve Whitaker, Mike White, Russel White, Paul "Doc" Wotten, Roy Young, Ed Yusko, Bill Zenk Jr., and Mike Zenk.


1915 South Tacoma Tigers
Fastpitch Softball -
Doug Adam, Don Anderle, Mickey Bartels, Keith Bauer, Ken Bauer, Mary Jane Bramman Cooper, Jay Beach, Gordy Bendick, Lloyd Blanusa, Bill Boyer, Wally Brebner, Glen Collins, Merle "Butch" Corbin, Frank Davies, Glen Davis, Dave Demick, Tony DeRosa, Esther Deuel, Bill Dunham, Ron Fawcett, Vern From, Bob Frankowsky, Lloyd Glasoe, Pete Guthrie, Trish Hackett, Mike Healy, Jack Hermsen, Les Holtmeyer,Gene Horan, Bobby Howard, Hank Jarvits, George Karpach, Pat Kelly, Tom Kenyon, Mike Koppa, Paul Larsen, Art Lewis, Fran Luhtala, Earl Mahnkey, Don Maitland, LaVerne Martineau, Louise Mazzuca, Roger McDonald, Darron Nelson, Lowell Nelson (mgr), Dan Oliver, Darvee Olsen, Shirely McLaughlin "Mac" Olsen, Dean Pitsch, Bill Potthoff, Woodrow Red, Lou Rickenbacker, Marian Ricono (Dubois Stahl), John Rockway, George Roket, Betty Rowan (Bland Hart), Bill Ruehle, Harry Rush, Ed Sabol, Ken Stancato, Gene Thayer, Leonard Thomas, Tommy Thomas, Bud Thomsen, Cleon Tungsvik, Ron Vandegrift, Alec Watt, Dick Webster, Gertrude Wilhelmsen, Dick Yohn, Bill Zenk Sr, Bob Zurfluh, Don Zurfluh, and Tom Zurfluh.



1915 Tacoma Tigers
Slowpitch Softball - Doug Armstrong, Dave Benedict, Kay Bentley, Earl Birnel, Dave Bishop, Mel Burrell, Carlos Canty, Jan Chase, Todd Cooley, Ken Deforrest,
Dick Halleen, Margaret "Maggie" Heinrick, Bill Fleener, Cal Goings, Kathy Hemion, Whit Hemion Jr., Jerry Henderson, Nancy Jerkovich, Ken Jones, Joe Kilby, Joe Kreger, Ken Laase, Jim Lane, Lynn Larson, Lloyd Livernash, Peg Loverin, Dan Lowery, Dan Luhtala, Marco Malich, Ron Mattila Art Mclamey, Sandy Molzan, Dick O'Brien, Vicki Panzari, Trena Page, Butch Pasquale, Jim Petersen, Darleen Peterson, Gordy Pfeifer, Louise Rota, Linda Rudolph, Dick Samlaska, Ken Schultz, Jack Scott, Steve Shackett (coach), Margaret Steeves, Joe Stortini, Jerry Thacker, Alice Textor, Phyllis Textor, Terry Trowbridge, Dan Valentine, Rich Van Dyke, Sue Vincent, Bill Wheeler, Dave Wilsie, Bill Winter, Joyce Wolf, Jan Wolcott, Jim Wolcott, Bob Young and Dick Zierman.

Broadcasters & Sportswriters - Ed Bowman, Gary Lindgren, Rod Belcher, Stan Farber, Jerry Geehan,
Don Hill, Ed Honeywell, Nelson Hong, Clay Huntington, Earl Luebker, Elliott Metcalf, Art Popham (dec.) , Tom Page, and Bob Robertson, Dan Walton, Karen Westeen.

Umpires - Ron Adams, Joe Bailey, Bob Corbin, Hal Berndt, Clarance Dean, John Everett, Ron Grassi,
Paul Gustafson, Dick Hassan, John Heinrick, Bob Heugel, Ken Laase, John Holliday, Joey Johns, Dave Kerrone, Steve Liptrap, Rick Lewis, Ted Lopat, Lornie Merkle, Dave Minnitti, Frank Morrone, Ken Murrie, Jim Oleole, Fran Pinchbeck, Gerald Redburg, Chuck Ruth, Ron Shaw, Clarence Stave, David Van Hulle, Jerry Woods.

Sponsors - Alden Woodworth, B&I Sports (Ron Irwin), Ben B. Cheney, Cammarano Bros., Inc., Darold Billings/Billings Electric, Don and Rita Kitchen and the Schooner Tavern, Frank Baskett and Baskett Lumber Company, Harry Esborg-Hollywood Boat & Motor, Jim Bartle (aka Beetle) & The Haven Pub, Len Manke & Cloverleaf Tavern, Malcolm Soine & Soine's Shoes,
Ples Irwin, St. Rita's Church & Sons of Italy, Spud Hansen/Spud's Pizza Parlor, Tacoma Elks Club, Washington Hardware, and Wes & Dodie Drake - Wes' Super Mart.


Honored Teams

2012 1978-79 Cody's Tavern/Justus Cedar Homes Men's Slowpitch -
Jerry Archer, Jim Archer (batboy), Doug Armstrong, Mark Belvin, Mel Burrell, Dale Failey, Dan Greco, Jim Hadland, Tim Thonpson, Greg "Lumpy" Johnson, Gary "Rhino" Jones, Wayne Knippel, Dan Luhtala, Larry Lynott (co-sponsor), Cody Miller (co-sponsor), Dave Roller, Skip Thiel, and Dick Zurfluh (manager).
2012 1970's Coach House/Tacoma Office Supply Men's Slowpitch Team -
Bob Allen, Clay Angle, Russ "Oddie" Baker, Rusty Bass, Brian "Butch" Brenno, Mark Bender, Mike Brown, Carlos Canty, Dave Carlisle, Al Carlson, Bob Cason, Dennis Collers, Steve Curran, Jim Darlan, Bob Fagering, Scott Hanson, Jerry Henkel, Marco Hernando (coach), Mike Holland, Bob Hyppa, Ron Jakes, Larry Johnson, Larry Joy, Dave Kancianich, Joe Kilby, Ed Lowery, Larry Marshall, Dick Marzano, Ed McGrath, Denny Miller, Tom Miller, Bob Mitchell, Bill Murphy, Monte O'Brien, Vern Olin (owner, Coach House Restaurant), Gerry Perrin, Dale Reese, Mark Ross, Jim Ryan, Howard Schantz (owner, Tacoma Office Supply), Art Scheetz, Denny Snell, Don Stewart, John Thoma, Bob Tibbits, Dick Tomko, Dave Vossler, Jim Warter, Frank Welcome, and Rick Welfringer.
2012   1980 Tacoma Firefighters -
Dick Moore, Ken DeForrest, Dave Wilsie, Gary Schiesz, Dave Carr, Jay Hook, Tim Chandler, Mike Krueger, Bob Schierman, Dave Deskins, Ralph Guelfi, Bob Bender, and Ron Stephens.
2012   1975 BJ's ALL STARS -
Joyce Wolf (coach), Trena Page, Sue Vincent, Alice Textor, Terri Riffe, Ardi Schrag, Dar Peterson, Vicki Panzari, Sue Ray, Suzy Newman, Louise Rota, Phyllis Textor, Sandy Molzan, Diane Irish, Pat Kearney, and Nora Underwood.
2010   1979 Polar Bears Fastpitch Team -
Dick Pollen (coach), Mike Konda (Assistant Coach), Connie Bridges, Margaret Cassidy, Peggy Ellis, Elaine Folgers, Jody Grace, Trish Hackett, Kris Lemon, Cindy Miller, Darvee Olsen, Debbie Osada, Kathy Pandrea, Terri (Pollen) Koberstein, Margaret Steeves, Vi Stewart and Lorie Timberman Mulhern.
2010   1966-1983 Tony's Wahzoos Women's Slowpitch Team -
Judy Alexander, Jan Chase (coach), Julie Christensen, Nancy Craig (Player/Coach), Karen (Hanson) Pelton (Player/Coach), Margaret Heinrick (Player/Coach), Gail (Adler) Carlson, Leslie Albert, Michelle (Armstrong) Foran, Lynda (Butt) Hodgkiss, Dar Cartwright, Meredith (Fry) Doran, Nancy Goodwin, Mary Hause, Sandy (Hanson) Lucich, Gayle Hazen, Shannon Heinrick, Paulette Hoover, Nancy Jerkovich, Laurie Jones, Kris Kade, Gretchen Kade, Teresa Kade, Patti Knight, Barb Kuni, JoAnne McCaffrey, Sheila Samuelson, Stephanie (Stiltner) Pinard, Lynette Tallman, Vicky Thompson, Sandy Turnley, Terry Veitz, Debbie Viafore, Patti (Vogel) Moffett, and Fran Wax.
2009   1949 K Street City League Championship Team -
Earl Birnel, Frank Bonaro, Frank Cey, Jim Hardy, Vic Martineau, Pete Mello, Dave Minnitti, Frank Morrone, Al Otto, Gus Paine (Mgr), Joe Paine (batboy), Larry Rask, Gene Reiber, Fred Rickert, Pete Sabutis, Dick Salatino, Joe Salatino, Cliff Schiesz, Hal Schimling, Hank Semmern, Ed Yusko, and Art Viafore.
2009   1991 People's Church USSSA Men's Church A World Champions -
Ron Coder, Tim Cutter, Dave Glenn, Jerry Henderson, Ivy Iverson, Dave Nusser, Owen Shackett, Steve Shackett (coach), Darrell Shively, Mike Stevens, Scott Stoltzenberg, Dan Valentine, Ralph Van Dyk, Rich Van Dyk, Kurtis Wells, and Doug Weston.
2008   Wilson High School (1977) State Championship Baseball Team -
Bob Lightfoot (head coach), Hank Jarvits (Assist. Coach), Henry Bender, Mike Cheesman, Howard Kimura, Jim Koenig, Ken Lamb, Tab Lively, Mike Maxwell, Fred Minniti, Don Pratt, Dennis Randall, Rich Rhoads, Allen Stoops, Mike Wiese, Greg Wooldridge, and Kari Rein (statistician).
2008 St. Rita's Church-Sons of Italy-Pete Lovely Volkswagen Slowpitch Team -
2007   Manke & Sons (1974) Men's Fastpitch Team -
Lowell Nelson (mgr), Jim Manke (sponsor), Keith Bauer, Jay Beach, Bill Boyer, John Collins, Lloyd Glasoe, George Hunter, Hank Jarvits, Tom Marshall, Darron Nelson, Gene "Chico" Thayer, Ken Thomas, Tommy Thomas, Ron Vandergrift.
2007   Lakes High School (1974) State Championship Baseball Team -
Ed Hardenbrook (coach), Steve Anderson, Joe Betzendorfer, Scott Brunick, Jim Carberry, Jim Charboneau, Larry Corbin, Richard Hassan, Richard Hendrickson, John Higginbotham, George Hilbish, Tom Mann, Richard Martin, Jeff Mitchell, Gary Olson, Mike Reffner, Richard Rodewald, Bruce Roth, and Mike Wholey.
2006   1972-74 McKnights Foods Women's Slowpitch Team
2005   1964 Tucci & Sons Men's Slowpitch Team
2005   1948-1952 Parkland Mutual Fuels Women's Fastpitch Team
2004   Women's Fastpitch - A Historical Perspective
2002   1947-1952 Edgewood, K Street and Olde Pilsner Baseball Teams
2003   FLEA Club - FLEAS 1, FLEAS 2, and The Harkness Boys
2001   1940s-50s Spanaway Baseball Teams
1999   1946 Sportsman Club Baseball Team and The Cage Tavern & Spud's Pizza Pete Slowpitch Teams
1998   1950 Midland Baseball Team--Valley & Sunset League Champions
1995   1948 Pacific Lutheran College Baseball Team
1994   1954 Ben's Truck Parks Fastpitch Team
1994   1969 Tacoma Cubs Pacific Coast League Champions
1993   1957-1958 Woodworth Contractors Baseball Team
1993   1965-71 Heidelberg Men's Slowpitch Team
1992   1937 Johnson Paint Baseball Team
1992   1952 Irwin-Jones Dodgers Fastpitch Team
1991   1956 Stanley Shoeman AABC National Champions Baseball Team
1990   1945 Todd-Pacific Stores Machinists State and NW Region Fastpitch Champions
1990   1961 Tacoma Giants Pacific Coast League Champions


Dill Howell Award Recipients

Named after longtime sport enthusiast, Dill Howell, the award in his honor is given an individual who exemplifies Dill Howell's passion, commitment, and continued support for baseball in the Tacoma-Pierce County community.

Dillard (Dill) Howell was born in Huntsville, Alabama but had resided in Tacoma since 1922. He passed away on October 30, 1985 at the age of 83. He was one of the original founders and directors of the Tacoma Athletic Commission which was established in 1943 to promote sports and civic betterment. And, the TAC is the longtime sponsoring organization of the annual Tacoma-Pierce County Baseball-Softball Oldtimer's banquet, an event that Dill worked on regularly.

Dill began his career in the sporting goods business in 1922 as a salesman at Kimball's Sporting Goods and later became the store manager. In 1936 Kimball's was sold and Dill founded Howell Sporting Goods which he operated until retirement in 1978. The company was originally situated at 929 Commerce Street and later moved to 922 Commerce Street. When Dill retired he sold the business to three former employees-George Verbonus, Dwight Day, and Jim Osborne-who re-opened the business at 1927 Center Street before moving to a new facility at 3112 S. 38th Street.

Howell Sporting Goods handled most of the athletic equipment and uniform needs for the area high schools as well as CPS and PLC and Dill was always very supportive of all local sports in the community. As a TAC president he was active with all TAC promotions such as the grid-go-round, hoop-go-round, Harlem Globetrotters exhibition games, Golden Gloves boxing event and much more.

Dill was very instrumental in keeping semi-pro baseball alive in the area and was actively involved in the organization and operation of the Tacoma City League, Industrial League, and Valley League over the years. In many respects, he was the glue that kept these leagues going, always helping the teams out with baseballs, uniforms, bats, gloves and much more. It was a commitment to the sporting community that he made on a consistent basis and it is because of this commitment that the Tacoma-Pierce County Baseball-Softball Oldtimers Association proudly recognizes Dill Howell on an annual basis with this award named on his behalf.

2015 Nash Bishop
& Ed Niehl
2012 Gary Petersen
2010 Tony Anderson
2009 Frank Colarusso
2008 Kevin Kalal
2007 Jim Kittilsby
2006 Doug McArthur & Baseball Tacoma Inc.
2005 Roy Murphy
2004 Don Danielson
2003 Joe Stortini
2002
Dick & George Pease
2001 Marv Scott
2000
Holly Gee
1999 Bob Robertson
1998 The Gottfried & Mary Fuchs Foundation
1997 Marc Blau
1996 Brad Cheney
1995 Spud Hansen, Spud's Pizza Parlor
1994 Washington Hardware
1993 Tom Cross
1992 Ray Spurgeon
1991 Clay Huntington & Stan Naccarato
1990 Steve Orfanos
1989 Bob Tourtillotte
1988 Cammarano Bros., Inc.
1987 John P. Heinrick

Marc H. Blau Meritorious Service Award Recipients
2015 Craig Lowry
2012 Jeff Buhr and Dick Pollen
2010 Tony Milan
2009 Harland Beery
2008 Bob Christofferson
2007 Gary Nicholson
2006 Clarence Seman
2005 The Spry Family -- Lou, Steve, Brad and Gordy
2004 Jack Murphy
2003 Tony Anderson
2002 George Quigley
2000 Bob Maguinez
2000 Ken Wilson
1996-99 Not Awarded
1995 Joe Hemel
1994 Jerry Geehan,
Don Hill, and Clay Huntington
1993 Tak Ikeda and Pat Steele
1992
Dr. Sam Adams, Dr. Robert Johnson, and Dr. Robert O'Connell
1991 Donald Turnbull, Doug Turnbull, Dave Turnbull, Maurice Turnbull and Bill Turnbull

Marv Scott Coaches Award
2015 Holly Gee and Marco Malich
2012 Andy Helling
2010 Merle Hagbo
2008 Roy Anderson
2008 Barry Crust
2007 John Heinrick
2006 Not Presented
2005 Bill Mullen
2005 Marv Scott

Cy Greenlaw Old-Timers Salute Award

The Cy Greenlaw Oldtimers Salute Award is named after one of our area's most gracious and kind-hearted individuals to ever set foot in a ballpark. And, as the first recipient of the Oldtimer's Salute Award in 2003 it seems only fitting to honor one of Tacoma's true pitching legends!

Born Nov. 11, 1916, in Tacoma, Cy made a name for himself in the old Tacoma City League and played nine seasons in the minor leagues. In 1935 he was a member of the 1935 City League champion Superior Dairy team coached by Ocky Haughland. In 1937, before turning pro, Greenlaw and a star-studded roster for Johnson Paint of Tacoma earned a trip to the National Baseball Congress tournament in Wichita, Kansas where Cy grabbed the attention of scouts as a flame-throwing lefty. The team finished fifth, and Greenlaw returned to his college pursuits, obtaining a degree from St. Mary's in 1939. Cy pitched for the Gaels, and was inducted into the St Mary's College Athletic Hall of Fame in 1974.

After the war ended, Cy joined the Tacoma Tigers of the Class B Western International League and was an 18-game winner in 1946, winning a 3-0 seven-inning no-hitter against the Yakima Stars at Tiger Park. In fact, Greenlaw is one of only 14 pitchers to ever throw a no-hitter in local professional baseball history. But his career was on the decline. After three seasons with Tacoma, he played three more seasons with Wenatchee before retiring from baseball in 1951.

2015 Earl Birnel, Harry Nygard, and Hank Semmern
2012 Vern Kohout
2010 Cliff Schiesz
2009 Dick Greco
2008 Pete Sabutis
2007 Dick Milford
2006 Pat Rooney
2005 Walt Jutte
2004 John Milroy
2003 Cy Greenlaw

TACOMA BASEBALL TEAM NO-HITTERS

Nov. 18, 1905
July 11, 1939

May 30, 1946

Aug. 26, 1962
Sept. 1, 1963
June 22, 1964
May 11, 1965
June 21, 1975
July 9, 1978
Aug. 24, 1980
May 14, 1985
June 10, 1991
July 3, 2001
July 7, 2001
- Bobby Keefe. Tacoma Tigers at Oakland Oaks; Tacoma 3-0 (9-innings).
- Floyd Isekite. Wenatchee Chiefs at Tacoma Tigers; Tacoma 3-0. (9-innings).
  Western International League.
- Cy Greenlaw. Yakima Stars at Tacoma Tigers ; Tacoma 3-0 (7-innings, GM #2).
  Western International League.
- Dick LeMay. Vancouver Mounties at Tacoma Giants; Tacoma 4-0 (7-innings, GM # 2).
- Jerry Thomas. Denver Bears at Tacoma Giants; Tacoma 1-0 (7-innings, GM # 2).
- Dick Estelle. Denver Bears at Tacoma Giants; Tacoma 2-0 (9-innings).
- Dick Estelle. Hawaii Islanders at Tacoma Giants; Tacoma 6-0 (9-innings).
- Tom Norton. Hawaii Islanders at Tacoma Twins; Tacoma 1-0 (9-innings).
- Jim Beattie. Tacoma Yankees at Spokane Indians; Tacoma 2-0 (7-innings, GM # 1).
- Larry McCall. Spokane Indians at Tacoma Tigers; Tacoma 1-0 (7-innings, GM # 2).
- Tim Conroy. Tucscon Toros at Tacoma Tigers; Tacoma 1-0 (7-innings, GM # 1).
- Pat Wernig. Vancouver Canadians at Tacoma Tigers; Tacoma 1-0 (9-innings).
- Brett Tomko. Tacoma Rainiers at Oklahoma City Redhawks; Tacoma 7-0 (9-innings).
- John Halama. Calgary Cannons at Tacoma Rainiers; Tacoma 6-0 (Perfect Game).

Halama's no-hitter was the first 9-inning, complete game, perfect game in the PCL's history. The PCL began in 1903 and there have been approximately 71,250 games played through 2002.

File.sportsmuseum

Class of 2015

Class of 2015 Hall of Fame Inductees

Baseball: Mike Larson, Kevin Stock, Dave Voss, Bill Zenk Jr., and Mike Zenk

Fastpitch: Dave Demick, Tony DeRosa, Pete Guthrie, Bobby Howard, and
Bill Zenk Sr
Slowpitch: Doug Armstrong, Mel Burrell, Todd Cooley, and Dan Valentine
Umpires: John Everett
Sponsors: Wes & Dodie Drake - Wes' Super Mart
Sports Writers: Ed Bowman
Teams: 1978-79 Cody's Tavern/Justus Cedar Homes Men's Slowpitch: Jerry Archer, Jim Archer (batboy), Doug Armstrong, Mark Belvin, Mel Burrell, Dale Failey, Dan Greco, Jim Hadland, Tim Thonpson, Greg "Lumpy" Johnson, Gary "Rhino" Jones, Wayne Knippel, Dan Luhtala, Larry Lynott (co-sponsor), Cody Miller (co-sponsor), Dave Roller, Skip Thiel, and Dick Zurfluh (manager).
1970's Coach House/Tacoma Office Supply Men's Slowpitch Team:
Bob Allen, Clay Angle, Russ "Oddie" Baker, Rusty Bass, Brian "Butch" Brenno, Mark Bender, Mike Brown, Carlos Canty, Dave Carlisle, Al Carlson, Bob Cason, Dennis Collers, Steve Curran, Jim Darlan, Bob Fagering, Scott Hanson, Jerry Henkel, Marco Hernando (coach), Mike Holland, Bob Hyppa, Ron Jakes, Larry Johnson, Larry Joy, Dave Kancianich, Joe Kilby, Ed Lowery, Larry Marshall, Dick Marzano, Ed McGrath, Denny Miller, Tom Miller, Bob Mitchell, Bill Murphy, Monte O'Brien, Vern Olin (owner, Coach House Restaurant), Gerry Perrin, Dale Reese, Mark Ross, Jim Ryan, Howard Schantz (owner, Tacoma Office Supply), Art Scheetz, Denny Snell, Don Stewart, John Thoma, Bob Tibbits, Dick Tomko, Dave Vossler, Jim Warter, Frank Welcome, and Rick Welfringer.

Click for 2015 Banquet Photo Gallery

Class of 2012

Class of 2012 Hall of Fame Inductees

Baseball: Jesse Baker, Denny Brand, Ken Jones, and Con Starkel
Fastpitch: Trish Hackett, Mike Healy, Darvee Olsen, and Bill Potthoff
Slowpitch: Dan Lowery and Rich Van Dyke
Umpires: Ken Murrie
Sponsors: Malcolm Soine, Soine's Shoes
Sports Writers: Karen Westeen
Teams: BJ's All Stars Women's Slowpitch Team: Joyce Wolf (coach), Sue Carter, Mary Dengler, Melodie Fox, Debbie Gray, Wendy Hawley, Diane Irish, Pat Kearney, Linda Kays,
Sandy Molzan, Suzy Neuman, Trena Page, Vicki Panzari, Dar Peterson, Sue Ray Harding, Louise Rota, Ardi Schrag, Sue Showalter, Alice Textor, Phyllis Textor, Yvonne Via.
Tacoma Firefighters Men's Slowpitch Team: Ken DeForrest (coach),
Bob Bender, Dave Carr, Tim Chandler, Dave Deskins, Ralph Guelfi, Jim Hook, Mike Krueger, Dick Moore, Bob Schierman, Gary Schiesz, Ron Stephens, and Dave Wilsie.

Class of 2010

Class of 2010 Hall of Fame Inductees

Baseball: Craig Parks-Hilden, Gary Moore, Bill Turnbull and Phil Westendorf
Fastpitch: None
Slowpitch: Lloyd Livernash, Dan Luhtala, Vicki Panzari and Louise Rota
Umpires: Ron Grassi
Sponsors: None
Sports Writers: Nelson Hong, Earl Luebker and Dan Walton
Teams: 1979 Polar Bears Fastpitch Team: Dick Pollen (coach), Mike Konda (Assistant Coach), Connie Bridges, Margaret Cassidy, Peggy Ellis, Elaine Folgers, Jody Grace, Trish Hackett, Kris Lemon, Cindy Miller, Darvee Olsen, Debbie Osada, Kathy Pandrea, Terri (Pollen) Koberstein, Margaret Steeves, Vi Stewart and Lorie Timberman Mulhern.
1966-1983 Tony's Wahzoos Women's Slowpitch Team: Judy Alexander, Jan Chase (coach), Julie Christensen, Nancy Craig (Player/Coach), Karen (Hanson) Pelton (Player/Coach), Margaret Heinrick (Player/Coach), Gail (Adler) Carlson, Leslie Albert, Michelle (Armstrong) Foran, Lynda (Butt) Hodgkiss, Dar Cartwright, Meredith (Fry) Doran, Nancy Goodwin, Mary Hause, Sandy (Hanson) Lucich, Gayle Hazen, Shannon Heinrick, Paulette Hoover, Nancy Jerkovich, Laurie Jones, Kris Kade, Gretchen Kade, Teresa Kade, Patti Knight, Barb Kuni, JoAnne McCaffrey, Sheila Samuelson, Stephanie (Stiltner) Pinard, Lynette Tallman, Vicky Thompson, Sandy Turnley, Terry Veitz, Debbie Viafore, Patti (Vogel) Moffett, and Fran Wax.

Class of 2009

Class of 2009 Hall of Fame Inductees

Baseball: Joe Keller and Russell White
Fastpitch: Tom Kenyon and Ron Vandegrift
Slowpitch: Kay Bentley, Joe Kilby (dec), Art Mclarney, Steve Shackett (coach), and Margaret Steeves
Umpires: Clarence Dean & Rick Fox
Sports Writer: Tom Page (former Suburban Times Sports Editor 1972-78)
Sponsor: Jim Bartle (aka Beetle) & The Haven Pub
Teams: 1991 People's Church USSSA Men's Church A World Champions -
Ron Coder, Tim Cutter, Dave Glenn, Jerry Henderson, Ivy Iverson, Dave Nusser, Owen Shackett, Steve Shackett (coach), Darrell Shively, Mike Stevens, Scott Stoltzenberg, Dan Valentine, Ralph Van Dyk, Rich Van Dyk, Kurtis Wells, and Doug Weston.
1949 K Street City League Championship Team -
Earl Birnel, Frank Bonaro, Frank Cey, Jim Hardy, Vic Martineau, Pete Mello, Dave Minnitti, Frank Morrone, Al Otto, Gus Paine (Mgr), Joe Paine (batboy), Larry Rask, Gene Reiber, Fred Rickert, Pete Sabutis, Dick Salatino, Joe Salatino, Cliff Schiesz, Hal Schimling, Hank Semmern, Ed Yusko, and Art Viafore.

Class of 2008

Class of 2008 Hall of Fame Inductees

Baseball: Skip Gillis, Billy Hobert, Jim Rediske and Doug Sisk
Fastpitch: Mickey Bartels, Mary Jane Bramman Cooper, Glen Davis and
Ron Fawcett
Slowpitch: Carlos Canty, Ron Mattila, Linda Rudolph and Dick Samlaska.
Umpires: Dick Hassan and Fran Pinchbeck
Sportswriters/Broadcasters: Art Popham
Sponsor: 1958-1988 St. Rita's Church and Sons of Italy Slowpitch Teams
Teams: Wilson High School (1977) State Championship Baseball Team -
Bob Lightfoot (head coach), Hank Jarvits (Assist. Coach), Henry Bender, Mike Cheesman, Howard Kimura, Jim Koenig, Ken Lamb, Tab Lively, Mike Maxwell, Fred Minniti, Don Pratt, Dennis Randall, Rich Rhoads, Allen Stoops, Mike Wiese, Greg Wooldridge, and Kari Rein (statistician).



Class of 2007

Class of 2007 Hall of Fame Inductees

Baseball: Frank Cey, Frank Karwoski, Dave Ketter, Gus Paine, and Larry Rask
Fastpitch: Gene Horan and Mike Koppa
Slowpitch: Trena Page, Alice Textor, Phyllis Textor, Joyce Jones Wolf, Jan Wolcott and Jim Wolcott
Umpires: Ron Adams, Ken Laase and Jerry Woods
Sportswriters/Broadcasters: Gary Lindgren
Sponsor: Ron Irwin and B&I Sports
Teams:
Lakes High School (1974) State Championship Baseball Team -
Ed Hardenbrook (coach), Steve Anderson, Joe Betzendorfer, Scott Brunick, Jim Carberry, Jim Charboneau, Larry Corbin, Richard Hassan, Richard Hendrickson, John Higginbotham, George Hilbish, Tom Mann, Richard Martin, Jeff Mitchell, Gary Olson, Mike Reffner, Richard Rodewald, Bruce Roth, and Mike Wholey.
Manke & Sons (1974) Men's Fastpitch Team -
Lowell Nelson (mgr), Jim Manke (sponsor), Keith Bauer, Jay Beach, Bill Boyer, John Collins, Lloyd Glasoe, George Hunter, Hank Jarvits, Tom Marshall, Darron Nelson, Gene "Chico" Thayer, Ken Thomas, Tommy Thomas, Ron Vandergrift.

Class of 2006

Class of 2006 Hall of Fame Inductees

Baseball: Rick Barnhart, Art Berg, Richard "Butch" Dunlap, Don Hansler, Horace "Pip" Koehler,
Art McLarney Sr., Bill Parker, Frank "Bush" Tobin, and Roy Young
Fastpitch: Keith Bauer, Ken Bauer, Pat Kelly, Lowell Nelson, and
Shirely McLaughlin "Mac" Olsen
Slowpitch:
Jerry Henderson, Nancy Jerkovich, Peg Loverin and Jack Scott
Umpires: Paul Gustafson and Ron Shaw
Sportswriters/Broadcasters: Stan Farber
Sponsor: Don & Rita Kitchen and The Schooner Tavern
Teams: 1972-74 McKnights Foods Women's Slowpitch Team


Class of 2005

Class of 2005 Hall of Fame Inductees

Baseball: Harold Adams, Roy Archer, Merle Hagbo, Ed Hardenbrook, Al Manter Larry Marshall, Roger Peck, Duane Rossman, Ken Schultz, Don Semmern, and Hank Semmern
Fastpitch:
Betty Rowan (Bland Hart), Bill Boyer, Esther Deuel, George Roket, Marian Ricono (Dubois Stahl), Tommy Thomas and Cleon Tungsvik
Slowpitch:
Bill Fleener, Cal Goings, Whit Hemion Jr., Sandy Molzan, Jim Petersen, Darleen Peterson and Sue Vincent
Umpires:
Steve Liptrap and Chuck Ruth
Sportswriters/Broadcasters:
Elliott Metcalf
Sponsor:
Frank Baskett and Baskett Lumber Company
Teams: 1964 Tucci & Sons Men's Slowpitch Team
1948-1952 Parkland Mutual Fuels Women's Fastpitch Team

These photos were taken during the 2005 annual Baseball-Softball Oldtimers Banquet.

If you wish to order photos, please call Mike Sage at 206-498-3583 or email him at TTShooter@comcast.net. He will quote you prices for 3 x 5, 5 x 7, and 8 x 10 photos and you can make arrangements directly with him. Please refer to the number below the photo when placing your order with Mike.


Photo #79500004

Photo #79500005

Photo #79500006

Photo #79500007

Photo #79500009

Members of the Parkland Mutual Fuels fastpitch team of 1948-1951 that were recognized included standing left to right: Gloria Malley Perry, Frank Cey, Shirley Soggie, Pat Strachan Stavig, Bill Stavig, Marjorie Johnson, and ___________.
Sitting are Joyce Jones Wolf, Mary Jane Brammann Cooper, and Louise Baskett James.
Presenting the awards is Mac Olsen, committee member and former fastpitch player.
Alden Metcalf accepted the award for his father, Elliott Metcalf, who was inducted into the Sportswriter category of the Oldtimers Hall of Fame. The Baskett Lumber Company and Frank Baskett were inducted into the Sponsor categroy of the Oldtimers Hall of Fame.

Fastpitch Hall of Fame inductees left to right: Cleon Tungsvik, Tommy Thomas, Bill Boyer, Gay Hartman (for father George Roket), and Betty Rowan (Bland Hart). Slowpitch Hall of Fame inductees standing left to right: Bill Fleener, Whit Hemion Sr. (accepting for son Whit Hemion Jr.), and Jim Petersen. Sitting left to right: Sandy Molzan, Darleen Peterson, and Sue Vincent.
Umpires Hall of Fame inductees left to right: Barbara Ruth (accepting for husband Chuck Ruth) and son Rob Ruth, and Steve Liptrap. Pat Mullen accepts the Marv Scott coaches Award for his grandfather, Bill Mullen, as Joe Stortini, a former player for Coach Mullen, looks on.
Meritorious Service Award recipients left to right: Steve Spry, Brad Spry, Louis Spry, and Gordon Spry. Marian Murphy accepted the Dill Howell Award on behalf of her husband, Roy Murphy.
Baseball Hall of Fame inductees standing left to right: Harold Adams, Merle Hagbo, Ken Schulz, Ed Hardenbrook, and Larry Marshall.
Sitting left to right: Duane Rossman, Al Manter, Don Semmern, and Hank Semmern.
Members of the Tucci & Sons slowpitch team of 1964 are left to right: Marty Erdahl, Gordy Pfeifer, and Joe Stortini.



Pacific Mutual
Fuels Fastpitch



Al Manter

Gordy Spry

Harold Adams

Chuck Ruth

Ed Hardenbrook

Whit Hemion Jr.

Class of 2004

Class of 2004 Hall of Fame Inductees

Baseball:
Dick Browse, Gene Clough, Ron Gee, Harold Larson, and Bruce Nichols
Fastpitch:
Hal Blumke, Kermit Lynch, Peggy (Moran) Ruehle, Larry Slovek, Joyce (Jones) Wolf,
  
Phil Yant, Larry "Cot" Zehnder, Margaret Zepeda, Delores "Dee" Sagmiller and
   Pat (Strachan) Stavig
Slowpitch:
Earl Birnel, Joe Kreger, Butch Pasquale, and Bill Wheeler
Umpires:
Bob Corbin, John Heinrick, Bob Heugel, and Dave Minnitti
Sponsor:
Harry Esborg-Hollywood Boat & Motor and Len Manke & Cloverleaf Tavern
Broadcasters/ Sportswriters: Art Thiel

Marv Scott is presented with the first-ever Marv Scott Coaches Award while former players were present to honor their coach.

Members of many women's fastpitch teams from the 1940s-1950s attended the banquet as the history of women's fastpitch was honored.



Class of 2003

Class of 2003 Hall of Fame Inductees

Baseball: Ron Billings, Frank Bonaro, Luther Carr, Dick Colombini, Maury Galbraith, Bill Geppert,
   Andy Helling, Glenn Huffman, Rod Keogh, Frank McCabe, and Stan Naccarato
Fastpitch: Don Anderle, Merle "Butch" Corbin, Fran Luhtala, Woodrow Red, and Dick Yohn
Slowpitch: Dave Benedict, Dave Bishop, Ken Laase, Terry Trowbridge, and Dick Zierman
Umpires: Joe Bailey, Hal Berndt, and Rick Lewis
Meritorious: Tony Anderson
Sponsor: Ben B. Cheney,
Tacoma Elks Club, Alden Woodworth
Teams: 1946 Sportsman Club Baseball Team
FLEA Club ( FLEAS 1, FLEAS 2, and The Harkness Boys)


Back row
(Left to Right):
Luther Carr (baseball) ,Stan Naccarato (baseball), Ken Laase (slowpitch), Joe Bailey (umpire),
Terry Trowbrige (slowpitch), Dick Zierman (slowpitch), Dave Bishop (slowpitch), Brad Cheney (sponsor), Bill Geppert (baseball), and Woodrow Red (fastpitch).

Front row
(Left to Right):
Dick Colombini (baseball), Fran Luhtala (fastpitch),
Andy Helling (baseball), Tony Anderson (Meritorious Service Award), Joe Stortini (Dill Howell Award),
Rich Berndt (umpire for his father Hal), and
Frank McCabe (baseball).

Photo by Mike Sage Photography.


Class of 2002

Class of 2002 Hall of Fame Inductees

Baseball: Tony Banaszak, Jr.,
Jess Brooks, Arley Kangas, Don Paul, Jim Pelander, Fred Rickert, Rance Rolfe, and Russ Wilkerson
Fastpitch:
Lou Rickenbacker and Gordy Bendick
Slowpitch:
Dick Halleen and Kathy Hemion
Umpires: Joey Johns, Lornie Merkle, Frank Morrone and
Clarence Stave
Sportswriters/Broadcasters: None
Sponsor:
Ples Irwin
Teams: 1947-1952 Edgewood, K Street and Olde Pilsner Baseball Teams

Class of 2001

Class of 2001 Hall of Fame Inductees

Baseball: Rick Austin, Jack Bratlie,
Mel Manley, Dave Mathews, Ron Staples and Pat Weber
Fastpitch: Roger McDonald
Slowpitch: Ken DeForrest and Dave Wilsie
Umpires: John Holliday, Dave Kerrone,
Gerald Redburg and Dave Van Hulle
Sportswriters/Broadcasters: None
Sponsor: None
Teams: 1940s-50s Spanaway Baseball Teams

Class of 2000

Class of 2000 Hall of Fame Inductees

Baseball: Ron Cey, Dale Bloom,
Bill Ralston, Rick Lewis, Al Libke, Jr., Jim Neeley and Ocky Larsen Sr.
Fastpitch: Jay Beach, Lloyd Glasoe, Dan Oliver and Ken Stancato
Slowpitch: Lynn Larson and Dick O'Brien
Umpires: Jim Oleole
Sportswriters/Broadcasters: Rod Belcher
Sponsor: Darold Billings & Billings Electric


Class of 1999

Class of 1999 Hall of Fame Inductees

Baseball: Ray Brammer, Dave Hall, Andy Ketter, Jack McStott,
Carl "Kak" Wasmund and Ed Yusko
Fastpitch: Hank Jarvits and
Don Zurfluh
Slowpitch:
Maggie Heinrick, Jan Chase and Joe Stortini
Umpires: Ted Lopat
Sportswriters/Broadcasters: Bob Robertson
Sponsor: None
Teams: 1946 Sportsman Club Baseball Team and
The Cage Tavern Slowpitch Team 

Class of 1998

Class of 1998 Hall of Fame Inductees

Baseball: Primo Artoe, Bob Fredricks, Bob Lightfoot, Vic Martineau, Harry Nygard, Morry Taylor and Ray Wing
Teams: 1950 Midland Baseball Team--Valley & Sunset League Champions
No inductees in: Fastpitch, Slowpitch, Umpires, Sportswriters/Broadcasters, and Sponsor categories

Class of 1997

Class of 1997 Hall of Fame Inductees

Baseball: Ozzie Edwards, George Grant, Garry Hersey, Harry Mansfield, Cliff Schiesz and Otto Smith
Fastpitch: Darron Nelson
Slowpitch: Bill Winter
No inductees in: Umpires, Sportswriters/Broadcasters, Sponsor, and Team categories.

Class of 1996

Class of 1996 Hall of Fame Inductees

Baseball: Howard Davis, Larry Loughlin, Dick Palamidessi, Wes Stock, Ron Storaasli, and Dick Schlosstein
Slowpitch: Jim Lane, Marco Malich, Ken Schulz, Jerry Thacker and
Bob Young
No inductees in: Fastpitch, Umpires, Sportswriters/Broadcasters, Sponsor, and Team categories.

Class of 1995

Class of 1995 Hall of Fame Inductees

Baseball: Jim Gallwas,
Holly Gee, Phil Misley, Bill Murphy, Cap Peterson, Aaron Pointer, Elmer Thiel, Steve Whitaker and Mike White
Fastpitch: Louise "Chris" Mazzuca
Team: 1948 Pacific Lutheran College Baseball Team
No inductees in: Slowpitch, Umpires, Sportswriters/Broadcasters, and Sponsor categories.

Class of 1994

Class of 1994 Hall of Fame Inductees

Baseball: Otto Balmer, Mike Dillon, Ron Goerger,
Gordy Hersey, and Barney McFadden
Fastpitch: Don Maitland,
Bud Thomsen, Gertrude Wilhelmsen, and Bob Zurfluh
Sportswriters/Broadcasters: Jerry Geehan
Teams: 1954 Ben's Truck Parts Fastpitch Team
1969 Tacoma Cubs Pacific Coast League Champions
No inductees in: Slowpitch, Umpires, and Sponsor categories.

Class of 1993

Class of 1993 Hall of Fame Inductees

Baseball: Les Faulk, Bob Kohout, and Floyd Marcusson
Fastpitch: Art Lewis and Bill Ruehle
Slowpitch: Gordy Pfeifer
Teams: 1957-1958 Woodworth Contractors Baseball Team
1965-71 Heidelberg Men's Slowpitch Team
No inductees in: Umpires, Sportswriters/Broadcasters, and Sponsor categories.

Class of 1992

Class of 1992 Hall of Fame Inductees

Baseball: Cy Ball, Vern Kohout,
Chuck Loete, Bob McGuire, Art Viafore, Chuck Viafore, and Heinie Vogel
Fastpitch:
Doug Adam, Wally Brebner, Alex Watt and Dick Webster
Team: 1937 Johnson Paint Baseball Team
1952 Irwin-Jones Dodgers Fastpitch Team
No inductees in: Slowpitch, Umpires, Sportswriters/Broadcasters, and Sponsor categories.

Class of 1991

Class of 1991 Hall of Fame Inductees

Baseball:
Bob Dawson Sr., Cliff Ellingson, Bill Funk, Jack Johnson, Bryce Lilly, Al Maul, Frank Morrone, Lornie Merkle, Ford Mullen and John Pregenzer
Fastpitch:
Glen Collins, Bill Dunham, Dean Pitsch, Harry Rush, and Ed Sabol
Team: 1956 Stanley Shoeman AABC National Champions Baseball Team
No inductees in: Slowpitch, Umpires, Sportswriters/Broadcasters, and Sponsor categories.

Class of 1990

Class of 1990 Hall of Fame Inductees

Baseball:
Joe Hemel, Ron Herbel, Earl Hyder, Vic Krause, Doug McArthur, Joe Mlachnik, Ernie Ruffo, and Bob Snodgrass
Fastpitch:
Frank Davies, Les Holtmeyer, Paul Larsen, Earl Mahnkey, Leonard Thomas, and Tom Zurfluh
Team: 1945 Todd-Pacific Stores Machinists State and NW Region Fastpitch Champions
1961 Tacoma Giants Pacific Coast League Champions
No inductees in: Slowpitch, Umpires, Sportswriters/Broadcasters, and Sponsor categories.

Class of 1989

Class of 1989 Hall of Fame Inductees

Baseball:
Morry Abbott, Earl Birnel, Les Bishop, Vern Champagne, Fred "Buzz" Doane, Jim Ennis, Dick Greco, John Heinrick, Floyd "Lefty" Isekite, Earl Kuper, Tony Lavorato, Bob Maguinez, Pete Mello, Dave Minnitti, Bill Moe, Dave Molitor, Al Pentecost, "Sleepy" Jim Robinson, Pat Rooney, Frank Ruffo, Joe Salatino, Ray Spurgeon, Rudy Tollefson, Stan Wallace, and George Wise.
Fastpitch:
George Karpach, LaVerne Martineau, and Gene "Chico" Thayer.

Class of 1988

Class of 1988 Hall of Fame Inductees

Baseball: Gordy Brunswick, Bob Houston, Vern From, John Milroy, Marion Oppelt, Gilly Portmann, and Jack Tanner.
Fastpitch:
Bob Frankosky.

Class of 1987

Class of 1987 Hall of Fame Inductees

Baseball:
Sonny Bailey, Cy Greenlaw, Pete Sabutis, Hal Schimling, Marv Scott, and Erling Tollefson.
Fastpitch: Jack Hermsen and John Rockway.

Class of 1986

Class of 1986 Hall of Fame Inductees

Baseball: Jimmy Claxton, Neil Mazza, Bill Mullen, Clyde Olson, Joe Spadafore, and Paul "Doc" Wotton.
Fastpitch:
Lloyd Blanusa.
Sportswriter:

Class of 1985

Class of 1986 Hall of Fame Inductees

Baseball: Frank Borozovich, Ed McCoy, Vern Morris, and Billy Sewell.
Fastpitch:
Sportswriter:
Ed Honeywell.

Other Inductees-Year Unknown:

Baseball: Lou Balsano, Al Greco Sr., Rick Johnson,  and Marv Ricket.
Fastpitch:





- T O P -